Cena domen

Współcześni przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest obecność online. Tak, aby potencjalna grupa odbiorców była w stanie zauważyć czyjąś obecność w sieci. W tym pomoże właśnie strona internetowa, która uzależniona jest od domeny. Cena domen może nieco różnić się od siebie.

Domena – podstawowa forma nawigacji po sieci

Jeżeli ktoś chciałby skrótowo opisać domenę internetową, musiałby powiedzieć, że ma do czynienia z czymś, co zapewnia podstawową formę nawigacji po sieci. Aby jednak trochę bardziej dokładnie wyjaśnić, z czym tak naprawdę ma się do czynienia, należy dodać, że domena internetowa to ciąg liter, cyfr i symboli, jakie składają się w jedną kombinację. To właśnie jego wpisuje się w okno przeglądarki, aby móc przedostać się do wybranej przez siebie strony internetowej. Domena to kwestia unikalna i zawsze jest przypisana do danej strony. Nie ma możliwości, aby inne strony korzystały z takiej samej domeny.

Rozszerzenia domeny

W Polsce najczęściej spotykanym rozszerzeniem domeny jest “.pl”. Jednak to nie jedyna opcja, która jest dostępna. Wśród innych (może w Polsce mniej popularnych, ale na świecie ta kwestia wygląda zupełnie inaczej) możliwości rozszerzeń, wymienić można:

  • TLD – nazywane domenami najwyższego poziomu. Absolutnym numerem jeden w tym przypadku jest “.com”. Używa ich aż 54% stron na całym świecie. Należy jednak wspomnieć, że do tej grupy zalicza się również “.org”,”.net”, “.biz”, “.club”, “.info,” “.agency”.

  • ccTLD – czyli tak zwane krajowe domeny najwyższego poziomu. Wyróżniają się one tym, że są specyficzne dla danego państwa. Rozpoznać można je po tym, że składają się z dwóch liter, które są tożsame dla danego kodu krajowego. Wśród przykładowych domen wyróżnić można “.jp” dla Japonii, “.br” dla Brazylii, “.uk” dla Wielkiej Brytanii.

  • sTLD – sponsorowane dla najwyższego poziomu. To domeny, jakie mają określonego sponsora, które reprezentują określoną społeczność, jaka jest obsługiwana przez rozszerzenie domeny. Wśród przykładowych domen wymienić można “.edu”. Często korzystają z takich domen stowarzyszenia, muzea, służby federalne, rządy, instytucje edukacyjne.

Ile kosztuje domena internetowa?

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie może stanowić nie lada problem. Wszystko przez to, że wszystko uzależnione jest od rodzaju rozszerzenia. Na samym początku można liczyć na atrakcyjne promocje cenowe, dzięki czemu za samą domenę można zapłacić od kilku do kilkudziesięciu złotych. Niska stawka, jednak za jej utrzymanie trzeba będzie z czasem płacić coraz więcej. Cena domeny może wzrosnąć do nawet 200 złotych rocznie. Trzeba jednak przyznać, że jest to niewielka kwota, którą można potraktować jako inwestycję we własne działania. Nie można zapomnieć bowiem o tym, że zyski będą możliwe dopiero wtedy, jeżeli ktoś będzie z głową podchodził do inwestycji.

Jak kupić domenę?

Przedsiębiorcy, którzy dopiero wkraczają do świata biznesu, mogą nie mieć świadomości, gdzie taką domenę można zakupić. Istnieje kilka sposobów, jakie pozwolą na sfinalizowanie transakcji. Do dyspozycji jest:

  • rejestrator domen – czyli firma, która odpowiedzialna jest nie tylko za rejestrację nazw domen, ale także właściwie zarządzanie nimi. Jest to wygodna i polecana opcja, ponieważ posiada ona akredytację ICANN, czyli organizacji non-profit odpowiedzialnej za kontrolę wszystkich zasad i przepisów, jakie odnoszą się do domen.

  • giełdy domen – można skorzystać z tej opcji, jednak trzeba liczyć się z tym, że w tym przypadku za korzystanie z aukcji, gdzie dostępne są tzw.domeny z drugiej ręki, trzeba będzie zapłacić zdecydowanie więcej. Wysoka cena wynika z potencjału, które takie domeny w sobie mają.

  • właściciel domeny – rozwiązanie, które możliwe jest dla osób, jakim zależy na określonej domenie, jednak została już ona wcześniej zajęta. Zawsze można wyjść z propozycją do właściciela, że wyraża się chęć odkupienia takiej domeny. Jednak w tym przypadku cena może być jeszcze większa.