Co zrobić, żeby strona WWW była wciąż aktualna i bezpieczna? Zapewnić jej opiekę administratora, który będzie czuwał nad jej działaniem. Administracja stron WWW to między innymi tworzenie regularnych backupów, aktualizacje silnika, modułów czy wprowadzanie zmian w jej treści.

Czym jest administrowanie stroną internetową?

Jak działa wsparcie i administrowanie stroną internetową?

Wyznaczony przez firmę administrator (czasem jest to zespół, czasem pojedyncza osoba) kontroluje stan strony internetowej pod kątem treści i bezpieczeństwa. Reaguje też na wszelkiego rodzaju awarie, powstałe w wyniku włamania czy błędów.

Do najczęstszych zadań administracji strony internetowej należą:

  • wprowadzanie regularnie pojawiających się treści na stronie (na przykład blogowych)

  • tworzenie kopii zapasowych (backupów) strony internetowej

  • aktualizowanie wszelkich zmian na stronie (aktualizacja modułów szablonu strony lub silnika strony)

  • wprowadzanie zmian pilnych, takich jak błędy czy zmiana telefonu kontaktowego

  • reagowanie na wszelkiego rodzaju awarie spowodowane przez uszkodzenie albo włamanie na stronę WWW

Administracja strony internetowej dotyczy także stron opartych na systemach CMS, takich jak WordPress czy Joomla!.

Dlaczego niezbędna jest administracja strony internetowej opartej na WordPress?

Strony typu WordPress posiadają otwartą infrastrukturę, która ułatwia korzystanie z niej, jednak jest też furtką dla hakerów. Narażona jej przez to na częste ataki, skutkujące utratą danych, brakiem dostępu do zaplecza strony, niebezpiecznymi przekierowaniami czy wirusami.

Polityka RODO nakłada obowiązek na firmy gromadzące dane przez strony WWW, który mówi o zabezpieczeniu się przed takimi wypadkami. Administracja strony internetowej jest tutaj zobowiązana do regularnych aktualizacji wtyczek, samego WordPressa i również wykonywania częstych backupów.

Wsparcie techniczne, a administrowanie stroną internetową.

Wsparcie techniczne stron internetowych różni się nieco od ich administracji. Pozwala ono na zachowanie wysokiej jakości technicznej strony WWW, jednak nie odpowiada bezpośrednio za jej treści.

Bez wsparcia technicznego strona internetowa może przestać się nie tylko prawidłowo wyświetlać, ale też być bardziej narażona na ataki z zewnątrz.

Support techniczny strony wraz z jej content menedżerami tworzą razem administrację strony internetowej.

Co może się stać, gdy nie masz administracji na stronie internetowej?

Administrowanie stronami WWW to nie jest proste zadanie, jednak niezbędne – bez tego strona szybko przestanie funkcjonować i stanie się bezużyteczna dla firmy. Co się może stać, jeśli pozostawimy firmową stronę bez żadnej opieki?

Nasza strona internetowa może zostać wykorzystana do wysyłania spamu użytkownikom internetu. W podobny sposób mogą zostać na nią wstawione niebezpieczne linki, związane z hazardem czy nielegalnymi produktami medycznymi.

Dodatkowo hakerzy mogą wykorzystać ją do kopania kryptowalut, podmiany treści strony czy po prostu wykradzenia danych użytkowników.

Wszystkie te działania mają długotrwałe skutki, które nie są obojętne firmie:

  • skrzynka mailowa może zostać automatycznie dodana do spamu
  • wyszukiwarka Google może oznaczyć ją jako niebezpieczną i nie wyświetlać jej w wynikach wyszukiwania
  • strona może też spaść z wysokiej pozycji w wyszukiwarkach
  • wpływa to długotrwale na wizerunek firmy w oczach jej klientów

Dlaczego zlecać administrowanie stron internetowych innym firmom?

Nie zawsze w firmie znajdzie się miejsce na nowe stanowisko pracy, związane z administracją strony internetowej. Zdarza się też, że firma nie dysponuje osobami doświadczonymi w tym zakresie.

W takich przypadkach lepiej zlecić administrowanie stronami WWW innej firmie. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, ale też znacząco wpływa na bezpieczeństwo witryny. Dodatkowo zyskujemy możliwość szybkiej eliminacji błędów i awarii.

Firma zajmująca się administrowaniem stron internetowych ma szereg specjalistów, którzy zajmują się często też innymi działalnościami (na przykład działaniami SEO czy graficznymi).