Pozycjonowanie stron internetowych to bardzo ważny aspekt w obecnych czasach. Tak, aby móc znaleźć się na wysokich pozycjach, jeżeli chodzi o wyszukiwarkę Google i widoczność dla potencjalnego grona klientów. Z tym tematem powiązane może być archiwum stron internetowych. Co należy wiedzieć na ten temat?

 

Archiwum stron internetowych

Archiwalna wersja strony internetowej

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale archiwalne wersje danej witryny mogą okazać się źródłem odnośnie pozycjonowania. Tak, aby w przyszłości móc przeprowadzić lepsze działania, których skutkiem będzie możliwość osiągnięcia jeszcze lepszej pozycji. Coraz większa liczba przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest strategia SEO. Zawsze należy ją dopasować do indywidualnych potrzeb klienta. Będzie to możliwe dzięki korzystaniu z archiwum stron internetowych.

Strona Archive.org

Jeżeli mowa jest o archiwum stron internetowych, to należy odwołać się do archive.org. To narzędzie, które jest pomocne w przypadku przeprowadzania prac, jakie związane są m.in. z prowadzeniem archiwum witryn.

Archive.org to tak naprawdę domena, która należy do organizacji Internet Archive, jaka działa non-profit, czyli w pełni darmowy. Od 1996 roku można korzystać z możliwości, jakie oferuje ta strona, jednak dopiero od kilku lat wzrasta zainteresowanie nią. Od momentu, kiedy przedsiębiorcy zdali sobie sprawę z tego, jak ważne jest pozycjonowanie dla zwiększenia swoich zasięgów.

Ta cyfrowa biblioteka pozwala na to, aby przechowywać w niej następujące elementy: książki, artykuły, filmy wideo (jakie np. pochodzą z serwisów informacyjnych), muzykę, a nawet programy. Jednak najwięcej znajduje się tam stron internetowych, których liczba przekroczyła już 588 miliardów.

Czy korzystanie z archive.org jest łatwe?

Jak najbardziej. Nawet osoby, które nie miały z tym żadnego doświadczenia, są w stanie z tym sobie poradzić. Wystarczy tylko w wyznaczonym miejscu wpisać adres URL danej witryny. Po jego potwierdzeniu, widoczna będzie lista zmian, jakie w tym miejscu zachodziły. To nie tylko wykres, ale także pełna wizualizacja tych zmian, jakie w ostatnim czasie na danej stronie zostały wprowadzone. Co ciekawe, nie trzeba wpisywać tylko adresy strony głównej. Można posiłkować się podstronami, jeżeli kogoś interesuje tylko wybrany fragment z danej witryny.

Archive.org ma w sobie taką moc, że jest w stanie porównać zmiany, jakie zachodziły na przestrzeni kilkunastu lat. Tak, można sprawdzić, co działo się ze stroną np. na samym początku, kiedy została ona założona, z tym co aktualnie udało się osiągnąć.

Takie informacje są bardzo cenne, ponieważ dzięki temu można sprawdzić, jak zmieniały się trendy i czy aktualnie dana strona internetowa jest dopasowana do oczekiwań użytkowników.

Optymalizacja SEO i archive.org

Obydwa te elementy wzajemnie się uzupełniają, dzięki czemu świadomie będzie można podejmować kolejne kroki w przypadku strategii SEO. Archive. org można potraktować jako kompletne narzędzie diagnostyczne. Jest to potrzebne w szczególności wtedy, jeżeli ktoś zauważył u siebie spadek odwiedzania przez klientów. Dane, jakie można uzyskać dzięki archive.org będą w stanie odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę jest winą. Czy będą to zmiany, jakie zostały wprowadzone na stronie, czy jednak aktualizacje algorytmów Google, które nie zawsze podawane są do publicznej wiadomości.

Każdy specjalista, który na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem oraz wszystkim, co jest z tym związane wie, że archive.org pomoże mu zapoznać się ze stroną klienta. Dzięki temu będzie można mieć pewność co do, jak zmieniała się witryna, jak kreował się jej branding oraz jak wyglądała komunikacja. Daje to możliwość treści, które w czasie istnienia pojawiały się na danej stronie. Pozyskane dane będą w stanie sprawić, że specjalista będzie mógł opracować kompletny projekt. Pozwoli to na przedstawienie strategii działania, której celem będzie m.in. uzyskanie lepszej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.