Znaczniki HTML

Internet to powszechne narzędzie, które wykorzystywane jest tak naprawdę na każdym kroku. W celach rozrywkowych, do nauki, do pracy – wymieniać można bez końca. Czy jednak ktoś zdaje sobie sprawę z tego, jak działają strony internetowe? Na czym one się opierają? Warto się temu przyjrzeć. Związane są z tym znaczniki HTML. Co należy wiedzieć na ich temat?

HTML – ogólnie

Zanim jednak będzie można przejść do samych znaczników, warto wyjaśnić czym jest HTML, czyli Hyper Text Markup Language. Używając oficjalnego pojęcia, należy powiedzieć, że jest to hipertekstowy język znaczników (tagów). To właśnie jego używa się do budowania stron internetowych. Bez HTML nie ma szans na to, aby zbudować zawartość danej witryny. Odpowiednio ustawione tagi HTML są w stanie sprawić, że przełączenie się pomiędzy poszczególnymi witrynami nie będzie stanowić najmniejszego problemu. Mówiąc ogólnie, można powiedzieć, że każda witryna to tak naprawdę zbiór plików, które mają rozszerzenie .html. Wszystkie przeglądarki mają taką “moc”, że są w stanie tak odczytać wszystkie te znaczniki w taki sposób, aby wyświetlić zrozumiałą treść dla każdego odbiorcy.

Warto jednak dodać, że HTML ma moc “porządkowania” strony. Tzn. odbiorca będzie miał do czynienia z takimi elementami jak: nagłówki, paragrafy, linki, umiejscowienie grafik, itd.

Najważniejsze znaczniki HTML

Oto lista najważniejszych znaczników HTML, jakie w obecnych czasach wykorzystywane są przez programistów:

  • < meta > – można używać go w różnym zestawieniu, np.- to właśnie dzięki temu każda przeglądarka będzie w stanie odczytać polskie znaki zastosowane na stronie;

  • < !DOCTYPE html >  – znacznik, który określa, że ma się do czynienia z dokumentem HTML;

  • < html >< /html > – znacznik odpowiedzialny za całą zawartość, która będzie wyświetlona na stronie, to także wytyczne dla przeglądarek, które nie są jednak widoczne dla postronnych użytkowników;

  • < body >< /body > – to właśnie w tym miejscu umieszcza się całą zawartość, która ma być możliwa do odczytania przez użytkowników danej witryny;

  • < body >< /body > – miejsce dla informacji, które są ważne dla przeglądarki, jednak żadna osoba korzystająca z witryny nie będzie ich widzieć;

  • < script >< /script > – dzięki temu możliwe będzie podpięcie skryptów;

  • < title >< /title > – to właśnie dzięki temu w przeglądarce wyświetlony zostanie tytuł strony;

  • < link > – to właśnie ten element, który sprawi, że na stronie będzie możliwe umieszczenie linków, np. CSS.

Są to najważniejsze znaczniki HTML. Jednak ich lista jest zdecydowanie dłuższa. Warto mieć tą świadomość, aby docenić pracę osób, które odpowiedzialne są za prawidłowo zbudowane witryny internetowe.

<img>, czyli znacznik dla obrazów i zdjęć

Tak naprawdę każdy z elementów, który można znaleźć na stronie, powinien mieć przypisany swój znacznik. Tylko to daje pewność, że wszystkie elementy będą wyświetlone w prawidłowy sposób. Dla obrazów i zdjęć znacznik wygląda w następujący sposób: <img>. Nie wystarczy jednak użyć go samodzielnie. Dodatkowo potrzebne są do tego atrybuty src. Jest on potrzebny do tego, aby móc wskazać prawidłową ścieżkę, gdzie znajduje się obraz lub zdjęcie. Potrzebny jest także alt. To właśnie ten tekst, który niekiedy wyświetla się na stronie, jeśli grafika nie może zostać wyświetlona z różnych powodów. Tak samo ważny jest kolejny atrybut title. Jest to ten element, który pozwala na wyświetlenie nazwy zdjęcia wtedy, kiedy najedzie się na niego myszką.

Numerowanie i wypunktowanie

Mówiąc o znacznikach należy wspomnieć także o:

  • numerowaniu, czyli liście uporządkowanej – to właśnie dzięki temu będzie można zachować porządek w kolejnych elementach, które mają być wyświetlone. Do stworzenia takiej listy używa się znacznika < ol >. Ważne jest też nadanie im uporządkowanych numerów: 1,2.3, …, itd.

  • wypunktowanie, czyli lista nieuporządkowana – znacznik < ul > wykorzystywany jest wtedy, kiedy nie ma znaczenia, czy porządek może zostać zachowany na liście. To właśnie wtedy można postawić na ich wypunktowanie.