Nie każda osoba zdaje sobie sprawę, ale serwer to coś, co znajduje się w powszechnym użytkowaniu przez wiele osób. Mowa o serwerach komputerowych. Serwer jest słowem, które wywodzi się z języka angielskiego, od czasownika to serve. Oznacza to tyle co usługiwać. Co należy jeszcze wiedzieć na ten temat?

Czym jest serwer

Dobry serwer

Jeżeli ktoś chciałby opisać serwer, to musiałby powiedzieć, że jest to urządzenie, jakie wpływać będzie na płynność pracy w wielu firmach. To właśnie w największych korporacjach można właśnie spotkać się z takimi serwerami, jakie najczęściej umieszcza się w specjalnych pomieszczeniach – aby zapewnić im bezpieczne warunki do działania.

Z serwerów korzysta się również w domach. Odwiedzając na komputerze swoje social media, wykonując przelewy bankowe, nawiązując połączenia wirtualne, itd., – wszystko to jest możliwe dzięki sprawnie działającym serwerem.

Serwer to urządzenie, gdzie zainstalowane jest dedykowane oprogramowanie, jakie jest w stanie zapewnić daną usługę. To on odpowiedzialny jest za udostępnianie usług innym użytkownikom.

Zastosowanie serwerów

Współcześnie dostępne serwery można podzielić według kilku czynników. Jednym z nich jest możliwe zastosowanie. Dzięki temu do wykorzystania są:

  • serwery FTP – to one odpowiedzialne są za downloading i uploading plików. Potrzebny jest odpowiedni protokół komunikacyjny, aby wymiana plików pomiędzy poszczególnymi komputerami odbywała się bez problemów.

  • serwery poczty elektronicznej – dzięki nim możliwe jest sprawne wymianie wiadomości przy pomocy poczty elektronicznej.

  • serwery www, w skrócie nazywane hostingami – znaleźć je można na specjalnie dedykowanych serwerach internetowych, które podłączone są do internetu. Wymogiem jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania.

Funkcja serwera

Obecne serwery można również podzielić ze względu na funkcję, jaką mogą one pełnić. Wśród najciekawszych propozycji można wymienić m.in.:

  • serwery komunikacyjne – odpowiedzialne za to, że przedstawiciele danej firmy mogą się ze sobą swobodnie komunikować, bez względu na to, w jakim dokładnie miejscu się znajdują;

  • serwery bazy danych – służą do gromadzenia i porządkowania danych, to dzięki nim możliwe jest również ich przetwarzanie;

  • serwery obliczeniowe – najczęściej wykorzystywane są przez środowiska naukowe do wykonywania skomplikowanych obliczeń;

  • serwery WWW – dzięki nim możliwe jest przechowywanie swoich plików, jakie w następnej kolejności pobierane są przez przeglądarkę internetową, ona to odpowiedzialna jest za przerobienie ich na zdjęcia oraz tekst, dzięki czemu mogą ją odbierać użytkownicy świata wirtualnego;

  • serwery dźwięku – najczęściej ma się tu do czynienia z kartami dźwięku, które umożliwiają uzyskiwanie dostępu do wielu urządzeń dźwiękowych.

Wśród innych serwerów, jakie można podzielić ze względu na pełnioną funkcję można wyróżnić serwery: aplikacji, katalogów, katalogów, faksowe, poczty elektronicznej, gry, plików, mediów, druku, pośredniczące.

Wybór odpowiedniego serwera

Decydując się na wybór serwera, na pewno należy wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby. Główne cechy, jakie powinien posiadać taki serwer, to wydajność, sprawność, niezawodność.

Ile kosztuje serwer? Nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie. Finalny koszt zakupu uzależniony jest od oferowanych parametrów, producenta, typu serwera, jak również możliwej konfiguracji. Nie trzeba jednak obawiać się ceny, bo istnieje możliwość zakupu dobrego jakościowo serwera, którego cena nie przekroczy 2500 zł. Są jednak także droższe urządzenia. Czy będą one jednak potrzebne? Czy wysoce wydajna jednostka przyda się na pewno w firmie, gdzie na co dzień pracuje zaledwie kilka osób. Całkiem możliwe, że w takim właśnie przypadku całkowity potencjał urządzenia nie zostanie odkryty.

Przemyślany zakup serwera pozwoli zaoszczędzić ogromną ilość pieniędzy. Należy pomyśleć o swoich realnych potrzebach, aby móc podjąć świadomą decyzję. Zawsze można skorzystać także z fachowego doradztwa, jakie są w stanie zapewnić specjaliści z branży IT.