Hosting jest niezbędnym elementem dla strony internetowej. Każdy przedsiębiorca przygotowujący się do założenia własnej witryny, musi zdobyć niezbędne informacje o usłudze. To dzięki niej, na wybraną witrynę będzie można dostać się przez całą dobę.

Hosting - niezbędny dla każdego przedsiębiorcy

Hosting – ogólnie

Bez trudu znaleźć można firmy hostingowe, które oferują możliwość wynajęcia na ich serwerach działających przez całą dobę, miejsce. To właśnie jest hosting, który pełni znaczącą rolę dla każdego przedsiębiorcy. Jeżeli ktoś wyłączyłby takie serwery, gdzie zostało udostępnione miejsce dla strony internetowej i dla jej zasobów, ta przestałaby być dostępna dla potencjalnych klientów.

Umowę z firmą hostingową podpisuje się na ogół na jeden rok, z możliwością jej przedłużenia. Jeżeli jednak będzie taka potrzeba, zawsze będzie można zmienić miejsce, gdzie takie miejsce dla rozbudowanych serwisów, plików multimedialnych, sklepów internetowych, itd., zawsze się znajdzie.

Hosting – ważne parametry

Decydując się na skorzystanie z usług danej firmy, na pewno należy sprawdzić oferowane warunki umowy. Nie można pomijać także bardzo ważnych parametrów, które mają decydujący wpływ na to, gdzie znajdzie się takie miejsce. Mowa tutaj o:

  • szybkości łącza – musi być jak najlepszy. To od tego zależy, jak szybko dana strona internetowa będzie się wyświetlać.

  • stanie technicznym – wszystkich dysków, jak również podzespołów. Tylko dobry stan techniczny jest gwarantem tego, że strona internetowa będzie działać bez żadnych zarzutów.

  • bezpieczeństwie – w pierwszej kolejności serwerów. W drugiej klientów, którzy korzystają z możliwości danego hostingu. Każdy z inwestorów chciałby bowiem zyskać pewność co do tego, że jego dane nie przedostają się w niepowołane ręce.

  • pomocy technicznej – jaką gwarancję daje firma hostingowa na sprawne udzielenie odpowiedzi? Najlepiej, jeżeli ta będzie napływać w ciągu kilku godzin, a nie dopiero po kilku dniach. Ten właśnie czas awarii może bowiem doprowadzić do ogromnych strat finansowych.

  • backupie – wykonywanie kopii bezpieczeństwa danych umieszczanych na serwerach. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy taką możliwość jest w stanie zapewnić firma hostingowa.

  • możliwości wykorzystania technologii – najlepiej jeżeli serwer będzie działał w technologii PHP i MySQL. Warto również upewnić się, co do wymagań hostingowych, jakie zostaną narzucone.

Uptime serwera

Jednym z najważniejszych czynników, który ma decydujący wpływ na wybór hostingu, jest tzw. Uptime. Jest to wyrażony w procentach, czas bezawaryjnego działania serwera. Właściwie to można by powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju gwarancja, którą daje osoba udostępniająca serwer na to, jak będzie wyglądała dostępność danej usługi. Uptime powinien wynosić minimum 99%. Jeżeli ma się do czynienia z niższym wskaźnikiem, należy upewnić się, czy w razie jakiegokolwiek przestoju, firma jest w stanie zagwarantować finansową rekompensatę.

Gdzie kupić hosting?

To jeden z najpoważniejszych dylematów, z jakimi radzić sobie muszą przedsiębiorcy. Do wyboru są hostingi polskie oraz zagraniczne. Jeżeli chodzi o jakość, to hostingi zagraniczne radzą sobie coraz lepiej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że koszt zakupu związany z tym, będzie nieco większy. Za to jednak otrzymuje się zdecydowanie lepszy uptime, jak również większy limit powierzchni dysków, szybsze łącze, itd. Czy to oznacza, że polskie hostingi nie są nic warte? Nie. Warto jednak porządnie przyjrzeć się polskim ofertom, aby wybrać tą jedną, jedyną najlepszą. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości polskie hostingi, będą miały pod tym względem zdecydowanie lepszą ofertę.

Płatny czy darmowy?

Zdecydowanie lepszą opcją jest hosting płatny, który jest w stanie zaoferować lepsze parametry. Darmowe hostingi co prawda nie wiążą się z poniesieniem żadnych kosztów. Trzeba jednak liczyć się w tej kwestii z wieloma ograniczeniami, które mogą m.in. skupić się dookołą wolno wyświetlanej strefy. Darmowy hosting to także ogrom reklam, które są dosłownie znienawidzone przez potencjalnych klientów.