Samo założenie strony internetowej nie stanowi żadnego problemu. Taką podstawową wiedzę nabywają dzieci, które zakładają swoje pierwsze strony jeszcze w szkole. Jednak należy wiedzieć, że z tym działaniem powiązane są również inne pojęcia, np. domena internetowa. Warto zadać sobie pytania w związku z tym, jakie koszty związane są z tymi właśnie działaniami.

Ile kosztuje domena internetowa

Domena internetowa – ogólnie

Zanim jednak przyjdzie mówić o pieniądzach, warto przypomnieć sobie czym tak naprawdę jest domena internetowa, aby każda osoba miała pełną świadomość. Mówiąc wprost – jest to tak naprawdę ta krótka końcówka, która znajduje się na końcu każdego adresu. W Polsce najczęściej stosowaną domeną jest .pl. W związku z tym, że polski rynek otwiera się na dostępne możliwości globalne, coraz większa ilość przedsiębiorców decyduje się na to, aby skorzystać z następujących końcówek/domen: i .com, .eu, .com.pl. Do wyboru są także mniej popularne domeny, ale i tak znajdujące się w użyciu: .to, .it, .es,  .news, .mobi, .web. Jak wybrać domenę internetową? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorcy.

Cena domeny internetowej

Jeżeli ktoś zapyta, ile kosztuje domena internetowa, musi zdać sobie sprawę z tego, że udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe. Wszystko bowiem zależy od tego, jakie ceny jest w stanie zaoferować wybrany serwer (kolejne pojęcie, które warto poznać). Szacuje się jednak, że domeny .eu należą do najtańszych. Ich szacunkowy koszt rozpoczyna się od ok. 70 złotych brutto w górę. Kolejne w kolejce są domeny .pl i .com. Ciekawostką jest to, że do wyboru są również domeny  .je, .to, .mu, jakie są charakterystyczne dla egzotycznych regionów. Je to aktualnie można zaliczyć do najdroższych propozycji. Jeżeli ktoś musi uważać na koszta, powinien zdecydować się na podstawowe propozycje, które w naszym kraju są czymś oczywistym.

Wyżej podany koszt obejmuje możliwość zapewnienia rejestracji, jak również utrzymanie domeny przez dwa kolejne lata. Warto jednak zapoznać się z dokładnymi możliwościami, jakie jest w stanie zapewnić serwer, ponieważ w niektórych przypadkach ta kwestia może się nieco różnić.

Czy do wyboru są darmowe domeny?

Jeszcze do niedawna można było spotkać się z taką praktyką. Jednak słowo “darmowe”  w tym znaczeniu nie zawsze wiązało się z tym, że nigdy nie trzeba będzie nic płacić. Najczęściej przez pierwszy rok lub dwa można było liczyć na zerowe koszty. Dopiero potem trzeba było wnosić stosowną opłatę, jeżeli przedsiębiorcy zależało na tym, aby utrzymać daną witrynę.

Z powodu pewnych kontrowersji (klienci nie zawsze byli informowani o tym, że po tym okresie będą musieli coś płacić), takie propozycje zostały wycofane z rynku. Nie oznacza to jednak tego, że nie wrócą one w przyszłości. Jest to jednak pewna przestroga dla wszystkich osób. Podczas korzystania z takich atrakcyjnych , “darmowych” ofert,  zawsze należy zapoznać się z warunkami, jakie oferowane są przez dany serwer.

Serwer, czyli “działka” dla domeny

Aby wyjaśnić czym tak naprawdę są powszechnie działające serwery, które są koniecznością w przypadku każdej witryny, można posunąć się do pewnego porównania. Domena jest adresem, strona internetowa staje się domem, który można postawić pod danym adresem. Z kolei serwer jest taką działką dla całej domeny. Całkiem możliwe, że właśnie to porównanie pozwoli wszystkim uzmysłowić, jak ważne są te trzy elementy wzajemnie dla siebie.

Który serwer należy wybrać? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Dla firm, jakie potrzebują tylko stworzenia witryny informacyjnej, przyda się serwer, który ma przestrzeń dyskową ok. 1GB. Co innego, jeżeli komuś zależy na tym, aby stworzyć prężnie działający portal informacyjno-usługowy. Takie miejsca wymagają zdecydowanie większej przestrzeni dyskowej. Warto również zwrócić uwagę na informacje odnoszące się do transferu. Tak, aby móc zapewnić ciągłą sprawność działania.