Zdjęcia służą do utrwalania pięknych wspomnień. Stanowić mogą także dobry materiał reklamowy wykorzystywany w świecie wirtualnym i nie tylko. Z perspektywy fotografa, ładne zdjęcia mogą stać się źródłem dobrych zarobków. Czas więc na to, aby sprawdzić, jak należy wykonać ładne zdjęcia.
Zdjęcia w trybie manualnym
Wygodnie jest robić zdjęcia w trybie automatycznym. Dzięki temu można być pewnym tego, że każdy element będzie dobrze widoczny na zdjęciach. Tylko że niekiedy potrzebne jest, osiągniecie konkretnego efektu, np. efekt rozmycia. Na trybie automatycznym nie da się takich fotografii wykonać. Trzeba przejść na tryb manualny. Jaki z tego wniosek? Należy nauczyć się obcować ze sprzętem, którym zdjęcia będzie się wykonywać. Nauka robienia zdjęć w trybie manualnym pomoże osiągnąć pożądany efekt.
Kompozycja na zdjęciach
Jak zrobić ładne zdjęcia? Ucząc się wykonywania kompozycji. Każdy fotograf musi zdać sobie sprawę z tego, gdzie znajduje się mocny punkt, tzn. ten najważniejszy element, który musi zostać w odpowiedni sposób wyeksponowany. Co może stać się takim punktem? Tak naprawdę wszystko. W przeważającej ilości przypadków jest to człowiek (jeden lub kilku). W przypadku fotografii produktowej takim punktem stanie się rzecz, która potrzebuje również odpowiedniej kompozycji.
Trójpodział kompozycji
Każdy fotograf, który chce robić dobre zdjęcia, musi zapoznać się z terminem trójpodział kompozycji. Oto każde zdjęcie musi zostać podzielone na trzy części, w dwóch kierunkach. Chodzi dokładnie o trzy pasy poziomie oraz trzy pionowe. Dzięki takiemu podziałowi na fotografii tworzy się dziewięć równych elementów. Co to daje? Pomaga to umieścić mocne punkty we właściwych miejscach. Wspiera to odpowiednie podkreślenie i zaakcentowanie, aby były jeszcze bardziej widoczne.
Tło na zdjęciu
Zanim zostanie przyciśnięty spust migawki, należy kontrolować każdy element. Również, jeśli chodzi o tło. Czy w tyle nie wkradł się jakiś nieproszony element? Wyrzucony papierek na ulicy? Niechciany pojazd mechaniczny? Takie elementy są w stanie zaburzyć całą kompozycję fotografii. Mogą one odwracać uwagę od właściwej intencji fotografa. Trzeba więc postarać się o usunięcie takich nieproszonych detali. Należy zrobić wszystko, aby tło nie było w stanie odciągać uwagii oglądającego od właściwych punktów.
Zdjęcia z różnych perspektyw
Tak, wszyscy wiedzą, że zdjęcia robi się w trybie “face to face”. Fotograf staje naprzeciwko przedmiotów, który ma robić zdjęcie i działa. Pstryk, pstryk, zdjęcia są gotowe. Nie można jednak zapomnieć o tym, że bardzo ważne jest robienie zdjęć z różnych perspektyw: z góry, z dołu, z jednego i drugiego boku. A może warto użyć dodatkowego element do zrobienia zdjęcia, np. szkła? Takie różnorakie perspektywy są w stanie nadać nowego “ducha”, dzięki czemu na całość będzie można spojrzeć w zupełnie inny sposób.
Plan zdjęciowy
Tak samo, jak ważne jest tło, tak samo jest ważny plan zdjęciowy. Zanim fotograf zrobi zdjęcie, winien zdać sobie sprawę z tego, co powinno znaleźć się na pierwszym, drugim i trzecim planie. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu całość będzie miała odpowiednią głębię. Mówiąc dosłownie, zdjęcie nie będzie nudne i płaskie. Aby przekonać się, o co chodzi, warto zrobić próbę. Na pierwszym ujęciu wszystkie elementy zostaną ustawione w jednej linii. Druga fotografia będzie miała już podzielony plan zdjęciowy. Porównanie efektów może doprowadzić do zaskakujących wniosków.
Efekt bokeh
Kiedy fotograf nauczy się już podstaw, koniecznie powinien zapoznać się z efektem bokeh. Wielu zawodowców przyznaje, że jest to jedna z najciekawszych propozycji, która jest w stanie nadać zupełnie innego charakteru zdjęciu. Nie brakuje osób, które chętnie eksperymentuje z tym efektem, używając do tego dodatkowych elementów, jak chociażby światełka. Zdjęcia z takim efektem wyglądają nieziemsko.
Z takimi wskazówkami będzie można nauczyć się robić prawdziwie ładne zdjęcia, które z czasem staną się jeszcze lepsze.