Fotografia, od powstania, do obecnych form przeszła niewiarygodną transformację. Nie tylko, w zakresie narzędzi jakie oferuje ale i samego spojrzenia na zdjęcie jako finalny produkt.

Za ciekawe zdjęcie odpowiada nie tylko profesjonalny sprzęt ale i oko fotografa. Dobrze zrobione zdjęcie (poza aspektem technicznym), to zdjęcie przykuwające uwagę, zachęcające do refleksji, wywołujące zamierzone emocje, skłaniające do decyzji  zakupowych, uwydatniające zalety lub maskujące wady przedmiotu. Nie ma jednej definicji dobrego zdjęcia, ale jest kilka porad, którymi możemy się podzielić by były one jak najlepsze.

Od dłuższego czasu jesteśmy w erze fotografii mobilnej. Aparat to obecnie jeden z najważniejszych elementów nowoczesnego smartfona pozwalający na wykonanie naprawdę dobrych zdjęć.

Jakie najlepiej robić zdjęcia telefonem

Poznaj swój sprzęt

Telefon oferuje ustawiania automatyczne, co jest bardzo wygodne i sprawdzi się na początku przygody, jadnak aparaty w telefonach oferują obecnie dużo więcej: bardzo dobre i wysokiej jasności obiektywy (oraz obiektywy dodatkowe), optyczną stabilizację obrazu, czułe mechanizmy pomiaru ostrości, tryb nocny, mocno doświetlający flash, regulowanie ekspozycji i ciekawe dodatkowe tryby.

Przetestuj predefiniowane tryby pracy aparatu np. porterowy, plaża, makro, panorama etc. zaszyte są w nich ustawienia, dzięki którym aparat sam automatycznie dobierze parametry zdjęcia, co ułatwia skomponowanie pięknych ujęć i kadrów.

Nie zapominajmy jednak o ustawieniach manualnych, dających możliwość ręcznego modyfikowania pewnych wskaźników np. pomiaru poziomu światła, czasu otwarcia migawki, czułości ISO czy bilansu bieli. Wykorzystanie całego potencjału manualnych ustawień da lepsze efekty w fotografowaniu różnorodnych scen oraz sprawi, że zdjęcia będą wykonane tak jak chcemy je uchwycić.

Warto również sprawdzić w ustawieniach aparatu rozdzielczość w jakiej wykonywane są zdjęcia. Większa rozdzielczość, to w praktyce więcej pikseli a zatem wyższa jakość

Zadbaj o właściwą kompozycję zdjęcia – buduj nastrój

Kompozycja to podstawowa sprawa decydująca o odbiorze zdjęcia. Niewłaściwe wykadrowanie zepsuje nawet najlepsze ujęcie.

Jest kilka zasad kompozycji. W zależności od tego jakie zdjęcie wykonujemy możemy wykorzystać:

  • wykadrowanie centralne, które dobrze sprawdzi się w przypadku zdjęcia jednego, dość symetrycznego obiektu, najlepiej na naturalnym tle usytuowanego pośrodku zdjęcia. Taki zabieg pozwala skupić uwagę na obiekcie. Kadr najczęściej wybierany gdy chcemy aby zdjęcie oddało nieruchomy charakter przedmiotu oraz wywołało uczucie równowagi i spokoju.
  • wykadrowanie w oparciu o zasadę trójpodziału, lub złotego podziału. W obu wypadkach kadr dzielony jest 4 liniami na 9 części ale w innych proporcjach. Wybór tej kompozycji daje uczucie przestrzeni i wprowadza do zdjęcia dynamizm oraz emocje.
  • kompozycję symetryczną, którą wzbudza wrażenie ładu i porządku na zdjęciu. Wykorzystywana do fotografii głównie przedmiotów, widoków, ale nie tylko. Ważne, by obiekty były rozmieszczone naprzeciw siebie lub skupione wokół punktu. Symetrycznie skomponowane zdjęcie uwydatni też antagopniczność obiektów jeśli do takiego efektu dążymy. W tej kompozycji oś lub punkt dzieliły obiekt lub przestrzeń na dwie części.
  • kompozycję asymetryczną, jeśli naszym zamiarem jest aby pokazać jak dwie części zdjęcia lub obiekty różnią się od siebie, dzięki temu zdjęcia przykuwają uwagę oraz eksponują rożnie np. przedmiotów, miejsc.
  • głębinową, często stosowaną w celu nadania zdjęciu wielowymiarowości. Efekt osiąga się poprzez rozmycie przedmiotów ustawionych w większej odległości od obiektywu. Często wykorzystywane w mediach społecznościowych. Pierwszy plan jest wyraźny a rozmazane trójwymiarowe tło ociepla zdjęcie.

Zasad komponowania jest więcej, robiąc zdjęcia włącz siatkę w telefonie oraz staraj się kadrować już podczas ich robienia (choć będzie kusić by zrobić to po).

Uchwyć to co nieuchwytne

Nie pomijaj detali. Poświęć chwilę czasu na odpowiedź co chcesz osiągnąć danym zdjęciem.

Tak samo ważne jak kadr, czy oświetlenie, jest intencja lub motyw fotografii. Inspiracji poszukaj w otoczeniu zdjęcia np. w fakturze, kolorach, niebanalnych wzorach lub miejscu w jakim je wykonasz. Postaraj się aby tło zdjęcia było jego dopełnieniem, oraz upewnij się czy nic w tle nie odwróci uwagi od centrum kadru.

Spróbuj nadać fotografowanemu przedmiotowi inny wymiar poprzez zmianę perspektywy lub uchwycenie kontrastów. Sfotografowanie tego samego przedmiotu z góry i z dołu da dwa zupełnie inne wrażenia estetycze. W przypadku zdjęć plenerów czy osób o głębię zadbamy poprzez zastosowanie kilku planów. Ciekawy efekt da również uchwycenie na fotografii ruchu obiektu w postaci rozmytej smugi lub światła. Jeśli chcemy zmniejszyć dystans zróbmy to ale bez używania zoomu (zoom znacząco obniża jakość zdjęcia).  Wypełnienie kadru fotografowanym przedmiotem, pozostawiając niewiele miejsca na tło może dać oryginalny efekt.

Jeśli dodatkowo odjecie robione było z wysokiej perspektywy ma się wrażenie, że fotografowane przedmioty są miniaturowe.

Smartfon daje nam także możliwość wykonania filmów poklatkowych tzw. time-laps czy kinografik (z animowanym szczegółem). Tradycyjne zdjęcie to może nie jest ale obie formy stanowią nowoczesną i przede wszystkim świeżą metodę prezentacji przedmiotu, miejsca czy osoby.